Festival Rock & Pop 2019 zanechal více, než rozpaky

28. 05. 2019 20:09

Očekávat, že na takovýto program přijdou lidé v hojném počtu, mohl jenom blázen.

V pátek a v sobotu 17.-18. května 2019 se uskutečnil v Nymburce pod hradbami údajný IV. ročník festivalu Rock & Pop. Časopis Rock a pop ovšem vydal vyjádření, že s tímto festivalem, narozdíl od minulých ročníků, nemá nic společného. Po pár dotazech mezi muzikanty jsme se dozvěděli, že společnost, která pořádala tento letošní festival, v prostředí šoubyznysu vlastně nikdo nezná. Ani jméno jednatele nikomu nic neříkalo. Složení kapel bylo mnoha lidmi označeno za naprostý nesmysl. Nikdo, kdo se v hudební scéně pohybuje, by zjevně nic podobného nikdy dohromady nedal.
 
Na plakátech byla uvedena záštita starosty města. Kdyby předem věnoval pár minut zjišťování informací o chystaném festivalu (tzn. minimálně si vygooglovat pořadatele), zřejmě by svou "záštitu" tak pofidérní akci neposkytl (nám zabralo zjišťování uvedených informací pět minut).
 
Pomineme-li nesmyslnost (a jistě prodělečnost) celého festivalu, tak jako nymburáci považujeme za naprosto skandální uzavření hlavní relaxační a odpočinkové zóny v centru Nymburka od pátečního rána (od 7:30) do nedělního rána. Vzhledem k absenci lávky a rozkopanému a uzavřenému Rejdišti je nyní pěší a cyklistická stezka pod hradbami také jedna z nejfrekventovanějších spojek z nymburských místních částí Habeše a velké části Zálabí do centra města.
 
Zábor této trasy v takovém rozsahu zde nikdo nepamatuje!
 
Přitom pohyb lidí, kteří by na festival mířili, byl naprosto minimální, téměř nijaký, takže se domníváme, že návštěvnost mohla být tak v řádu desítek lidí. Kvůli pár desítkám bavících se na festivalu byly naštvané stovky lidí jak z Nymburka, tak z okolí. Po dlouhé době to byl totiž jeden hezký víkend, co se počasí týče a řada lidí vyrazila na pěší nebo cyklistický výlet podle Labe. Další věc je, že nebyl zabrán pouze prostor pod hradbami, ale byl znemožněn přístup i na Špičku. O zákazech zastavení po celé Hrachovině ani nemluvě!
 
V sobotu 18. 5. byl 66. ročník "Nymburské pětistovky". Jedná se o jeden z nejpočetnějších závodů v rychlostní kanoistice v ČR a účastní se ho pravidelně kolem 25 oddílů z celé ČR. Závody na Labi pravidelně přilákají i stovky diváků. Lidé, kteří "pokoukání na sportovní klání" berou jako cíl sobotní procházky z opačného koutu města, to měli letos jako velkou bojovku. A někteří, kteří U Staré rybárny zjistili, že neprojdou, to prostě vzdali a ani nepřišli.
 
Na drudou stranu bylo pozitivní, že hluk z festivalu neobtěžoval vůbec, protože skoro žádný nebyl (hrát pro prázdný prostor prostě nikoho nebavilo :))
 
Tak se ptáme: jaký přínos tato akce pro Nymburk a jeho občany měla??? My na žádný nepřišli.

Fotogalerie