Prohlášení k povolební situaci

10. 10. 2018 12:13

Včera bylo zveřejněno, že došlo k dohodě o povolební spolupráci mezi hnutím Nymburk s klidem, ODS a ČSSD.

VIDEO

Vítěz voleb tedy plánuje vést město se stranami, které se umístily až na 5. a 6. místě a mají v zastupitelstvu města jen velmi těsnou většinu 11 hlasů proti 10 hlasům ostatních stran, které uspěly ve volbách.

Nestabilita vznikající koalice vynikne o to více, když si uvědomíme, že nás deset zbývajících zastupitelů reprezentuje téměř o 1,5% více nymburských občanů, kteří přišli k volbám, než vznikající koalice. Nehledě na dalších 17% hlasů, které propadly.

Tomáš Mach slibuje pokračování v rozpracované práci, za což jsme upřímně vděčni. O budoucnost některých projektů však máme vážné obavy, už kvůli početní slabosti vznikající koalice na radnici. Každopádně slibujeme předání veškerých potřebných podkladů, dat a informací a budeme doufat, že naše rozdělaná práce a rozpracované projekty pro Nymburk nebudou zmařeny, ani zbytečně prodraženy.

V řadě jiných měst se povolební vyjednávání vedou několik týdnů, řeší se primárně priority, konkrétní průsečíky volebních program, až teprve následně posty a personálie. V Nymburce je v podstatě jasno ihned a podepsáno do tří dnů. A obsazují se v první řadě posty. Vítěz voleb se vůbec nepokusil o návrh spolupráce ve formátu, který by respektoval vůli občanů jako celku. Přitom Tomáš Mach přes noviny sliboval, že bude jednat narovinu a se všemi. Navzdory tomu jsme si ale již v neděli přečetli v jiném zpravodajství představu Miloše Petery o povolební dohodě.

Chci občany upozornit, že tato narychlo upečená koalice, asi předjednaná už před volbami, jak naznačuje rychlost vzniku, má dohromady mandát pouze od necelých 41 % nymburských voličů. Což nám příjde jako velmi nešťastný začátek nové obecní vlády a smutný vzkaz nymburské veřejnosti.

Tím spíše dáme do naší práce veškerou energii. Slibujeme, že budeme aktivní, korektní, ale jasná opozice těmto velmi prapodivným způsobům a neprofesionálním politickým manýrům.

Jsme přesvědčeni, že NYMBURK MÁ NA VÍC!