Rozhovor s Janem Ritterem

09. 10. 2014 14:07

Leadrem Nymburských demokratů je Ing. arch. Jan Ritter ml., člověk mnoha zájmů, který přesně ví, co chce. Je členem Komise rozvoje a Zastupitelstva města Nymburka a v současné době kandidátem na starostu města. Tento sedmatřicetiletý nymburský rodák je samozřejmě nestraník. Přečtěte si, co pro něj Nymburk a především jeho občané znamenají.

 

Přečtěte si, co pro něj Nymburk a především jeho občané znamenají.

Proč kandidujete do zastupitelstva?

Pokud bych byl s podmínkami ve městě spokojen, věnoval bych se především své práci, zájmům a rodině. Nebudu tedy zastírat, že jsem celkově s fungováním města dlouhodobě a velmi nespokojen. Mám chuť to řešit a skvělý tým, který dokáže dlouhodobě a aktivně spolupracovat.

Co pro Vás město Nymburk znamená?

Narodil jsem se v Nymburce a přes několik přechodných studijních a pracovních pobytů na různých místech v Evropě i mimo ni zde dodnes žiji. Nymburk je tedy místo, kde jsem vyrostl, mnoho toho zažil, kam jsem se vždy s láskou vracel a kde jsem před pár lety založil i rodinu. Je to domov, kde mám hluboké kořeny, a je to zároveň i místo, kde se věnuji své práci.

Čeho si v Nymburce vážíte, co se Vám líbí, na co jste hrdý?

Vážím si zkušenosti s komunitním způsobem života, o kterém se řadě lidí odjinud může pouze zdát. Mnoho mezilidských vazeb, které si zde vytvářím od dětství, trvají a fungují dodnes. A jsem hrdý, že se to mohlo odehrávat v prostředí, které má z historie ve vínku takový potenciál, který dodnes nedokázalo zadupat ani nepřeberné množství zcela necitlivých zásahů.

Co Vám v Nymburce vadí, překáží, co Vás ve městě trápí?

Vadí mi obrovská míra nevyužitých možností, které skýtají jednotliví občané, jednotlivé prostory města i objektivně šťastná doba, ve které žijeme. Překáží mi, ať je to jakkoli klišé, poslouchat neustále důvody, proč něco nejde, když jsem přesvědčen, že existuje způsob, jak by to jít mohlo. Trápí mě, kolik energie stojí každý opravdový krok kupředu a kolik křivdy a nevděku se v souvislosti s tím odehrává.

Co jako zastupitel hodláte pro Nymburk a Nymburáky vykonat?

Zejména se chci zasadit o to, aby z řad zastupitelstva vznikla skutečně aktivně spolupracující skupina osob, která mezi sebou otevřeně komunikuje, osloví a vyslyší občany a která ke každému bodu programu zasedání přistoupí s nejvyšší zodpovědností, věnuje maximum energie nashromáždění informací o dané problematice a bude hlasovat ve prospěch města jako celku.