Rozhovor s kandidátem Tomášem Plavcem

28. 09. 2010 07:02

Jak změnit chod na radnici, do čeho se v Nymburce pustit a co prioritně řešit? I to se dozvíte v dalším rozhovoru s kandidátem ND.

Jsi známý jako člověk, který se v Nymburce angažoval hlavně ve skautu. Jak to máš s politikou? Kandiduješ poprvé?

Ano, poprvé.

Na jakém místě kandidátky jsi?

Na třetím. Moc jsem se o to nerval, kdybych byl na posledním, je mi to jedno.

Třetí místo na kandidátce už není žádná legrace.

Já s tím počítám, že to není legrace.

Nějakou ambici dostat se alespoň do zastupitelstva jistě máš?

Naše uskupení má celkem omezené ambice. Počítáme, že by se z nás dva až tři mohli dostat do zastupitelstva. Záleží na výsledcích. Máme zatím nezávaznou dohodu o budoucí koalici s Volbou pro Nymburk a TOP 09, ale nebudeme předbíhat. Chtěl jsem naznačit, že nejsme vyhozené hlasy. Pokud bude dobrá povolební konstelace, prosadíme i věci z našeho programu.

Říkal jsi, že ti spousta věcí vadí. Když začneme u radnice, co je podle tebe v současné době špatně na vedení města?

Problémem je, že vedení radnice věčně není k dispozici. Dle mého názoru má radnice direktivní způsob řízení. Alibisticky se čeká, až rozhodne starosta, který je ale věčně mimo úřad. Úřednictvo si na to za ty roky zvyklo a je dost nepružné. Dále mi vadí spousta kauz, ať už s nemocnicí, financováním basketu, hokeje atd. Člověk si říká, buď jsou tak hloupí ti na radnici, nebo se za jejich jednáním skrývá něčí zájem. Zbytečně to vyvolává spekulace, přitom by stačilo vést normální dialog s občanem. Také mi vadí plánování různých megalomanských projektů v době, kdy je město zadlužené. Měly by se spíše řešit stávající problémy než plánovat, jak zabřednout do dalšího „megaprůseru“.

Jaké máš řešení?

Nemusíme vymýšlet nic nového. Můžeme se inspirovat v jiných městech, kde s transparentností došli dál. Například v Hrádku nad Nisou. Běžní občané tam mají možnost se online po internetu připojit a vidět pohyby na bankovním účtu města. Určitě by neškodilo zpracovat forenzní audit hospodaření města a městského úřadu.

Zkrátka nastavit průhledné podmínky fungování města a vykydat Augiášův chlév. Pak by se podle mě nemohlo stát, že město koupí nemocnici a za rok zjistí, že na ní jsou další dluhy.

Takže si myslíš, že radnice je dnes nečitelná a neprůhledná?

Ano, je nečitelná a málo se občanovi vysvětluje, proč se pronajala nemocnice zrovna tomuhle pánovi. Proč se kácí stromy zrovna teď a tady a proč je kácí zrovna tahle firma. Zkrátka feudální páni rozhodnou a ty kmáne poslouchej. Chtělo by to dialog s občanem. Vysvětlit mu a třeba názorně ukázat, že sakury v aleji jsou všechny strašně špatné a musí se okamžitě pokácet a prodat – pokud je to tedy pravda.

Kromě fungování radnice, co tě v Nymburce ještě štve?

Já myslím, že Nymburk měl před 8 lety celkem našlápnuto. Udělalo se tady hodně práce. Zrevitalizovalo se centrum města, na tom měl určitě velkou zásluhu starosta Kutík, ale posledních několik let jakoby vše usnulo nebo se plánují nesmyslné megaprojekty. Myslím, že nejsem sám, kdo by raději uvítal drobnější věci za zlomek peněz, které ale budou mít dopad pro větší množství lidí. Nesmyslný sportovní hotel pro cizince rozhodně neudělá radost tolika lidem, jako dobře udělané dětské hřiště, sportoviště, skatepark nebo více míst v mateřské školce.

Ještě něco dalšího tě pálí v Nymburce?

Tak určitě je hezké, že budeme mít kolem Nymburka obchvat. Ještě ale nikde nezaznělo jasné stanovisko města ve smyslu: „Ano, po přenesení silnice I. třídy I/38 na obchvat zakážeme průjezd kamionů nad 12 tun městem.“ A to bych dal celým městem. Nejen Boleslavská na nadjezd, ale i skrz Zálabí od Sadské a Drahelicemi od Lysé. Stejně tudy kamiony jezdí, jen aby ušetřily na mýtném. Pokud budou jezdit po dálnici, 15 km navíc je nezabije. Zdůrazňuji, mimo zásobování a dopravní obsluhy firem, které tady podnikají.

Bohužel, na státní silnici zakázat průjezd kamiónů městem nelze.

Státní silnice by právě vedla nově po obchvatu, pokud se provedou kroky, aby tam byla přeložena. Z Boleslavské by pak byla silnice 2. nebo 3. třídy. Od Sadské a Lysé by šlo už teď zatlačit a omezit průjezd pro kamiony, to jsou silnice 2. třídy, které spravuje kraj.

Dobře, bavili jsme se, co ti v Nymburce vadí. Teď bych se tě zeptal na nějaké konstruktivní věci. Co by vaše volební uskupení chtělo prosadit, co má za cíle, s čím ty se nejvíc ztotožňuješ? Kdybyste se dostali na radnici, jaké by byly vaše první kroky?

Já bych udělal hlavně pořádek v rozhodovacích procesech. Dnes jsou zastupitelé jako ovce, které často hlasují o něčem, o čem nemají dostatek podkladů. A jak už jsem zmínil, dál pracovat na procesu komunitního plánování a udělal audity.

To bylo k chodu zastupitelstva a radnice. Co se týče města, máte nějaké priority ohledně infrastruktury nebo finanční politiky?

Myslím, že by bylo dobré vyřešit problém s nemocnicí. Měsíčně stojí přes milion korun na provozu.

Chcete, aby město nemocnici spravovalo přímo?

Dle informací, co mám, by to bylo lepší řešení. Město by spravovalo svůj majetek samo bez nějakého pochybného prostředníka.

Další věcí, co nás trápí, je, že mnoho měst je úspěšných v získávání peněz z fondů EU a tady to nějak nefunguje. Do roku 2013, než se zavře štědrá ruka EU, by bylo dobré ještě něco urvat.

Získané prostředky by byly použity na rozvoj infrastruktury?

Také, ale i na kulturní akce a na podporu cestovního ruchu. Myslím, že jiná města se dokáží lépe prodat, a přitom mají podstatně méně památek než Nymburk. Vždyť máme unikátní hradby, ze kterých by byla pěkná vyhlídková trasa. Ale leží ladem. I v Kolíně mají zpřístupněnou zvonici, tady nic. Když to přeženu, největší atrakcí v Nymburce je parkoviště, kde si Pražák nechá auto a na kole vyrazí do Poděbrad a na soutok. Ani pivo si tady nedá.

To jsi mě předběhl, chtěl jsem se zeptat, zda je vaší ambicí Nymburk nějak zviditelnit?

To přesně chceme. Konkrétním krokem by bylo vytvořit skutečný odbor pro čerpání fondů EU, kde by ale seděli zkušení odborníci, kteří by opravdu něco dělali. A ty my známe. A zapojit do kulturních akcí i neziskové organizace a různé spolky, ty také známe.

Dále bychom chtěli prosadit, když developer buduje novou obytnou čtvrť, aby byla uceleným organismem, a ne ubytovnou. Musí se pamatovat na zeleň, dostupnost obchodu i na školku. Zatím se to neděje a začíná to být vidět.