Veřejně přístupný aktuální rozpočet města

15. 11. 2015 10:50

Nedávno na internetových stránkách města přibyla aplikace s názvem "Klikací rozpočet".

 

Nedávno na internetových stránkách města přibyla aplikace s názvem "Klikací rozpočet". Když jsme se přesně před rokem v rámci příprav rozpočtu na rok 2015 tuto progresivní věc snažili prosadit, bylo nám řečeno, že to stojí zbytečné výdaje a že to snad ani není potřeba, že ve městech, kde to mají, to stejně skoro nikdo nepoužívá.
Pozn.: Ono u fenoménu jako je tento veřejně přístupný rozpočet nebo např. také registr smluv ani tak nejde o to, aby ho nutně denně studovala velké část občanů. Jde o to, že co je občanům zveřejňováno, k tomu se přistupuje s neporovnatelně větším důrazem na nezpochybnitelnost a obecnou prospěšnost.
Více než první polovinu roku 2015 bylo v zásadě "ticho po pěšině". Co se tedy podařilo, bylo prosazení registru smluv. Náhle je nám zničehonic k dispozici i odkaz na klikací rozpočet. Kdo ovšem zná tyto aplikace z webu jiných měst, zjišťuje, že se jinde jedná o opravdu podrobné a denně aktualizované veřejné sdílení položkového rozpočtu v podrobnosti, jak jej schvalují zastupitelé. V Nymburce zatím končíme u velmi obecných souhrnných položek, které jsou navíc třeba téměř dva měsíce neaktualizované. A pořizovací cena této aplikace byla dle informací místostarosty zatím 50.000,- Kč. Otázka, zda náročnost přípravy takovéto neadekvátně zjednodušené aplikace odpovídá této částce, je zcela na místě.
Snad se tedy nejedná o konečnou verzi. Tyto systémy by měly být mj. ideálně navázány na faktury a smlouvy města, aby byla nad hospodařením skutečná možnost veřejné kontroly a k tomu máme v Nymburce ještě opravdu velice daleko a tak vše zůstává v podstatě nadále zahalené a nesrozumitelné, jako tomu bylo doposud.

Když jsme se přesně před rokem v rámci příprav rozpočtu na rok 2015 tuto progresivní věc snažili prosadit, bylo nám řečeno, že to stojí zbytečné výdaje a že to snad ani není potřeba, že ve městech, kde to mají, to stejně skoro nikdo nepoužívá.

Pozn.: Ono u fenoménu jako je tento veřejně přístupný rozpočet nebo např. také registr smluv ani tak nejde o to, aby ho nutně denně studovala velké část občanů. Ovšem co je občanům zveřejňováno, k tomu se přistupuje s neporovnatelně větším důrazem na nezpochybnitelnost a obecnou prospěšnost, to je hlavním smyslem transparentní radnice.

Více než první polovinu roku 2015 bylo v zásadě "ticho po pěšině". Co se tedy podařilo, bylo prosazení onoho registru smluv. Náhle je nám zničehonic k dispozici i odkaz na klikací rozpočet. Kdo ovšem zná tyto aplikace z webů jiných měst (např. Nové Město na Moravě, Černošice nebo nedaleká Lysá nad Labem), zjišťuje, že se jinde jedná o opravdu podrobné a denně aktualizované veřejné sdílení položkového rozpočtu v podrobnosti, jak jej schvalují zastupitelé. V Nymburce zatím končíme u velmi obecných souhrnných položek, které jsou navíc třeba téměř dva měsíce neaktualizované. A pořizovací cena této aplikace byla dle informací místostarosty zatím 50.000,- Kč. Otázka, zda náročnost přípravy takovéto neadekvátně zjednodušené aplikace odpovídá této částce, je zcela na místě.

Snad se tedy nejedná o konečnou verzi. Tyto systémy by měly být mj. ideálně navázány na faktury a smlouvy města či třeba i na odůvodnění rozpočtových změn v průběhu roku, aby byla nad hospodařením skutečná možnost veřejné kontroly a k tomu máme v Nymburce ještě opravdu velice daleko a tak vše zůstává v podstatě nadále zahalené a nesrozumitelné, jako tomu bylo doposud.